РЕАЛІЗАЦІЯ ПІДХОДІВ ДО ІМІТУВАННЯ ДИНАМІЧНОЇ РАДІОЕЛЕКТРОННОЇ ОБСТАНОВКИ В ШИРОКІЙ СМУЗІ ЧАСТОТ
DOI:
https://doi.org/10.46972/2076-1546.2021.21.01Ключові слова:
динамічна радіоелектронна обстановка, комплексний сигнал, програмновизначене радіо, GNU Radio, Python, MatlabАнотація
Однією з основних особливостей збройного конфлікту на сході України залишається ведення бойових дій в умовах динамічної зміни складної радіоелектронної обстановки. Постійне зростання насиченості радіоефіру, використання різнотипних протоколів передавання даних зумовлюють необхідність підвищення рівня підготовленості військових фахівців у сфері технічного аналізу сигналів та розпізнавання випромінювань. Це, у свою чергу, актуалізує необхідність реалізації підходів до імітування динамічної радіоелектронної обстановки у широкій смузі частот для їх використання в навчальному процесі. Формування радіоелектронної обстановки із використанням технології програмновизначеного радіо дозволяє створити сценарій практично будь-якої складності. Радіоелектронна обстановки у широкій смузі частот може розроблятися в реальному масштабі часу або бути заздалегідь сформованою і записаною в необхідному форматі. Для створення програмних модулів формування радіосигналів в реальному масштабі часу доцільно використати платформу цифрової обробки сигналів GNU Radio. Максимальна ширина смуги частот в такому разі відповідає максимальній частоті дискретизації використаного приймально-передавального модуля. За такого підходу можна в реальному масштабі часу змінювати потужність і несучу частоту всіх складових. Обмеження формування сигналів у реальному масштабі часу із використанням GNU Radio пов’язані з тим, що ширина смуги та складність сигнальної обстановки, яка може бути сформована, залежать від продуктивності процесора комп’ютера. Записи радіоелектронної обстановки можна сформувати з використанням мов програмування високого рівня: Python та Matlab, ‒ які містять широкий вибір спеціалізованих бібліотек з обробки сигналів. У подальшому такі файли можна використовувати для їх аналізу в режимі офлайн за допомогою відповідних програмних засобів або як джерела сигналів для випромінювання програмновизначеними радіосистемами.
Посилання
Chamola, V. et al. (2021). A Comprehensive Review of Unmanned Aerial Vehicle Attacks and Neutralization Techniques. Ad Hoc Networks, 111. https://doi.org/10.1016/j.adhoc.2020.102324
Programmno-apparatnye sredstva formirovaniia upravliaemoi radioelektronnoi obstanovki [Hardware and software for the formation of a controlled electronic environment]. (n.d.). Retrieved from http://www.ntc-reb.ru/article15.html [in Russian].
Downey, A. B. (2014). Think DSP: Digital Signal Processing in Python. Green Tea Press.
Charbit, M. (2017). Digital Signal Processing with Python Programming. Wiley.
Unpingco, J. (2014). Python for Signal Processing. Featuring IPython Notebooks. Springer. https://doi.org/10.1007/978-3-319-01342-8
Gopi, E. S. (2007). Algorithm Collections for Digital Signal Processing Applications Using Matlab. Springer.
Quinquis, А. (2007). Digital Signal Processing using MATLAB. John Wiley & Sons, Inc.
Bassem, R. Mahafza. (2004). MATLAB simulations for radar systems design. Springer.
Grayver, E. (2013). Implementing Software Defined Radio. Springer.
Collins, T. F. et al. (2018). Software-Defined Radio for Engineers. Artech House.
GNU Radio. (n.d.). Retrieved from https://www.gnuradio.org/
Out Of Tree Modules. (n.d.). Retrieved from https://wiki.gnuradio.org/index.php/ OutOfTreeModules#Other_types_of_blocks
List of software-defined radios. (n.d.). Retrieved from https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software-defined_radios
HackRF. (n.d.). Retrieved from https://greatscottgadgets.com/hackrf/
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.